19.10.2013

Posted by in Evenimente | 0 Comments

World Polio Day: Making History

Incepand din 1979 organizatia Rotary a vaccinat impotriva poliomilelitei peste doua miliarde de copii din peste 122 de tari, reducand aparitia aceste boli cu 99%. Acestea sunt niste fapte certe, chiar daca apar dectratori care contesta campaniile de vaccinare subordonand acest act medical preventiv unui complot mondial.

Atingerea dezideratului de a eradica poliomielita este foarte aproape de atins cu sprijinul a peste 30.000 de cluburi Rotary din intreaga lume care participa direct impreuna cu fundatia Gates care in ultimii ani a devenit partener egal in acest proiect.

Daca amintesc ca in 21 iunie 2012 s-au sarbatorit 10 ani de cand regiunea OMS Europa (53 tari) a fost certificata “libera de poliomielita“, acelasi lucru va deveni posibil in anii urmatori in toata lumea.

Pentru cei interesati evenimentul live va putea fi urmarit aici: http://new.livestream.com/rotaryinternational/worldpolioday